28 шахматисти на възраст от 6 до 16 години взеха участие в пролетен турнир, който беше организиран от СКШ „Плевен XXI“ и се състоя на 19 април в клуба на бул. „Скобелев“ 20. Пет от участниците бяха състезатели на гостуващи клубове – Асеновец (Асеновград), Етър (Велико Търново) и Спартак Плевен XXI. Контролата за мислене беше ускорена, 20 минути на състезател. Системата на провеждане – швейцарска, в 6 кръга. Регламентът на турнира предвиждаше награди за победителя в надпреварата, за най-добре представил се състезател до 8, 10 и 16 години, а също и за най-малък участник, информират от плевенския шахматен клуб.
С актив от 5.5 точки с убедителна игра първото място зае 16-годишният състезател на ШК „Асеновец“ Волен Дюлгеров. Той получи грамота и право на безплатно посещение на лекциите от школата, която ще се проведе в СКШ „Плевен XXI“ от 7 до 10 май 2015 г. с гост-лектор гросмайстор Александър Делчев. Втори стана неговият съотборник Давид Цветанов с 5 точки, който бе награден като победител до 16 години с грамота и купа, под формата на шахматната фигура дама. Със същия актив третото място зае Захари Иванов, състезател на СКШ „Плевен XXI“.
При 10-годишните най-добро представяне направи Любомира Ленкова, която победи в 4 партии и се нареди на пета позиция в крайното класиране. Нейната купа беше с формата на шахматната фигура кон. Валентин Филипов от клуба домакин със спечелените 4 точки стана девети и се пребори за наградата до 8 години – купа с формата на пешка. Грамота за най-малък участник в състезанието получи 6-годишният Велизар Захариев от ЦДГ „Пролет“, с 2 точки.
Турнирът беше последна проверка на шахматистите ни, преди предстоящите два национални турнира – Купа „Търновска царица“, която ще се проведе на 1, 2 и 3 май в град Велико Търново и Национален турнир „Надеждите на България“, който ще се състои на 3, 4 и 5 май в град Трявна. През тази година СКШ „Плевен XXI“ планира да проведе още 3 турнира на ускорена контрола, през оставащите 3 сезона – летен, есенен и зимен.